Our Staff

Green Email/Gold Website

Administrative Staff

Brett Harmon - Principal
Betsy Ketcham - Assistant Principal


Certificated Staff

Baker
Baker
Alan 8th Social Studies
Benson        Cassandra8th Math
Black Brittany 8th Math

Buhlman             Christina8th Language Arts Inc.

Burton
Burton
Jane 8th Language Arts
Cachat Dave 8th Science
Caton Jennifer 7th Math    

Cross Carol 7th Social Studies
Cunningham      JeremiahPhysical Education
    
Derouaux
Doerfler

Kelsie 
Joel
        

Cross-Category
8th Science
Fleming-Wehausen


Lydia

7th Social Studies



Frair
Gifford
Gordon

Kaitlyn
Laura
Chelsea

8th LA
Art
7th Language Arts
GrahamGayle 8th Social Studies
Gregor
Gregor
Hageman
Danielle

Mary
7 & 8 Lang. Arts

Tesol



Harris
Harris Music
Shane Band/Orchestra
HilliardBelinda7th Social Studies
HiltonJaimee8th Language Args
Kimethu Susan Tesol
Krivicich Danny IS-8th Grade SS



Krueger
Krueger
Jeannie 8th Math
Kulich
Larsen
Joel
Kate
Wellness
8th Language Arts
Lemke Rachael 7th Math



Marchiando
Marchiando
Lesa 7th Science
Matheny
Matheny
Adam 7th Social Studies
.
McGuire Veronica Wellness
Mertz
Mertz  
Metzinger
Marie

Vicki             
8th Science

Counselor Last Names L-Z
Miller
Morford
Charise
Ryan
7th Math
IS-8th Math

Niemann
Noice
Noonan
Noonan
Mark
Michelle
Amber
8th Language Arts
IS-7th Social Studies
7th Science
Oldham
Oldham
Jamie 8th Science Inc.

Powers 
Plank 
Chris
Kim

8th Science
Art
Quick 
Mollie Choir
Ragan                 Mackenzie 7th Science
Rankin Carolyn 7th Social Studies
RobinsonBrandonCareer Tech.
Rockwell
Richelle Rockwell
Richelle Phys. Ed.
Spoonmore
Spoonmore
Stevens
Patrick

Katherine
7th Science Incl.

IS-7th Math


Strohmenger
Traini

Georgeanna
Tom

IS-7th Language Arts
Orchestra
Vincent
Vincent
Julie 8th Social Studies

Weer
Weer
Karen 8th Math

Wendel
Mary
Counselor Last names A-K 
8th Science
Wheeler
Wheeler
Kat 8th Science
Yake Angie 8th LA Inclusion



Classified Staff

Kim Snyder - Records Secretary
Beth Rhoades - Financial Secretary
Sheryl Dague - ERC Aide

Lisa Crawford - Assessment Aide
Renae Stevenson - Assessment Aide
Robyn Klaus - Head Cook
 Brian Comeans - Head Custodian
Tom Dimel - Custodian
Gary Massey - Custodian
Hollis Tucker - Custodian
Selsa Henriquez - Hispanic Interpreter
 - Special Ed. Aide
Angelina Carson - Special Ed. Aide
Kimberly Groves - In School Aide




Clinic Staff

Stacey Jordan - Health Aide
Heather Steward- Medicine Monitor
Kim Roberts - Nurse





Classified Staff

Kim Snyder - Records Secretary
Beth Rhoades - Financial Secretary
Sheryl Dague - ERC Aide

Lisa Crawford - Assessment Aide
Renae Stevenson - Assessment Aide
Robyn Klaus - Head Cook
 Brian Comeans - Head Custodian
Tom Dimel - Custodian
Gary Massey - Custodian
Hollis Tucker - Custodian
Selsa Henriquez - Hispanic Interpreter
 - Special Ed. Aide
Angelina Carson - Special Ed. Aide
Kimberly Groves - In School Aide



Clinic Staff

Stacey Jordan - Health Aide
Heather Steward- Medicine Monitor
Kim Roberts - Nurse