Our Staff

Administrative Staff

Brett Harmon - Principal

Betsy Ketcham - Assistant Principal

Certificated Staff

Jessica Amberger - 7th Grade Language Arts

Alan Baker - 8th Grade Social Studies

Shannon Barone - IS - 8th Grade Language Arts

Brittany Black - 8th Grade Math

Gina Bruce - Career Tech

Jane Burton - 8th Grade Language Arts

Dave Cachat - 8th Grade Science

Bryan Cook - Physical Education

Carol Cross - 8th Grade Social Studies

Kelsie Derouaux - Cross-Category

Joel Doerfler - 8th Grade Science

Wendy Duncan - O/T

Melissa Fannin - Cross-Category

Lauren Fleer - 7th Grade Language Arts

Lydia Fleming-Wehausen - 7th Grade Social Studies

Kaitlyn Frair - 8th Grade Language Arts

Rachel Garrett - TESOL

Alex Gifford - 7th Grade Math

Laura Gifford - Art

Gayle Graham - 8th Grade Social Studies

Danielle Gregor - 7th and 8th Grade Language Arts

Shane Harris - Band/Orchestra

Belinda Hilliard - 7th Grade Social Studies

Jaimee Hilton - 8th Grade Language Arts

Danny Krivicich - IS-8th Grade Social Studies

Jeannie Krueger - 8th Grade Math

Joel Kulich - Wellness

Karley Kusan - IS-7th Grade Language Arts/Math

Daniel LaHue - 8th Grade Science

Kate Larsen - 8th Grade Language Arts

Zachary LeMaster - 7th Grade Social Studies

Kelly Looby - Math Coach

Rose Lynch - 8th Grade Social Studies

Lesa Marchiando - 7th Grade Science

Adam Matheny - 7th Grade Social Studies

Veronica McGuire - Wellness

Samantha Mellon - 8th Grade Math

Marie Mertz - 8th Grade Science

Charise Miller - 8th Grade Math

Ryan Morford - IS-8th Grade Math

Eric Muhlenkamp - 7th Grade Science

Michelle Noice - IS-7th Grade Social Studies

Amber Noonan - 7th Grade Science

Jamie Oldham - 8th Grade Science Inc.

Kim Plank - Art

Kendra Plishche-Van Zile - TESOL

Chris Powers - 8th Grade Science

Mollie Quick - Choir

PVMS Band, Choir and Orchestra

Mackenzie Ragan - 7th Grade Science

Brandon Robinson - Career Tech

Richelle Rockwell - Physical Education

Ashley Scheiderer - 7th Grade Math

Rachael Shimoloens - 7th Grade Math

Patick Spoonmore - 7th Grade Science Incl.

Katherine Stevens - IS-7th Grade Math

Tom Traini - Orchestra

Alexandria Trapasso - TESOL

Julie Vincent - 8th Grade Social Studies

Shannon Weeks - 7th Grade Math

Karen Weer - 8th Grade Math

Kelsey Yaich - 7th Grade Language Arts

Angie Yake-Weygandt - IS-7th Grade Language Arts

Classified Staff

Tonya Rizer- Records Secretary

Beth Rhoades - Financial Secretary

Sheryl Dague - ERC Aide

Lisa Crawford - Assessment Aide

Renae Stevenson - Assessment Aide

Robyn Klaus - Head Cook

Walter Ashley - Head Custodian

Tom Dimel - Custodian

Gary Massey - Custodian

Hollis Tucker - Custodian

Selsa Henriquez - Hispanic Interpreter

Angelina Carson - Special Ed. Aide

Angela Crego - Special Ed. Aide

Eileena Winegardner - Special Ed. Aide

Kimberly Groves - In School Aide

Clinic Staff

Stacey Jordan - Health Aide

Kelly Borer- Medicine Monitor

Kim Roberts - Nurse

Kitchen Staff

Robyn Klaus - Head Cook

Amanda Cramblit - Cook

Carol Weinhart- Cook

Jeremy Brown - Cook

Kristin Hall- Cook

Pamela Parker - Cook

Stephanie Smith - Cook